PL CZ
PL CZ
Hażlach 43-419
(Koło Cieszyna)
ul. Cieszyńska 20b
tel. +48 33 8567377
kom. +48 602 643 714
kamieniarstwo.wrzos@vp.pl
Nagrobki z kamienia naturalnego z całego świata

UŻYTKOWANIE MATERIAŁÓW

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA MATERIAŁÓW

Zarówno nagrobki, jak i elementy budowlane z kamienia wymagają odpowiedniej konserwacji i ochrony. Wszystkich klientów, którzy skorzystali z naszej oferty, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi zasadami, które pozwolą wydobyć i zachować piękno kamienia:

Czyszczenie i konserwacja nagrobków

Zabrudzenia i uszkodzenia, które pojawiają się na nagrobkach, związane są z niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, m.in. ze zmiennością temperatur, opadami, promieniowaniem słonecznym, kurzem, opadającymi liśćmi. Prace związane z myciem, czyszczeniem konserwacją czy nawet naprawą nagrobków z kamienia można wykonać we własnym zakresie, korzystając z profesjonalnych produktów.

Narzędzia przydatne do mycia i czyszczenia nagrobków

Jeśli pomnik wykonany jest z naturalnego kamienia, wymaga specjalnego podejścia. Do czyszczenia tego typu nagrobków można użyć zmiotki, miękkiej szczoteczki, ciepłej wody z delikatnym detergentem. Do trudniejszych zabrudzeń przyda się nożyk lub drewniana łopatka.

Mycie i czyszczenie nagrobków z granitu

Granit to kamień, który jest bardzo często wykorzystywany do produkcji pomników. Jest on jednym z najtrwalszych i najbardziej odpornych na uszkodzenia materiałów. Jednak jego mycie, czyszczenie i konserwacja również wymaga użycia odpowiednich środków.

Do mycia doskonale sprawdzi się np. szare mydło czy płyn do naczyń. Do wody służącej do mycia płyty nagrobnej od czasu do czasu warto dodać kilka kropel octu, który nada połysk. Nagrobków z granitu nie należy pastować, woskować ani natłuszczać. Przed użyciem środków chemicznych do pielęgnacji nagrobków, warto zrobić próbę na małej, mniej widocznej powierzchni, by upewnić się czy nie uszkodzimy nagrobka. Do czyszczenia nigdy nie wolno używać ostrych narzędzi np. szczotek ryżowych, ściernych past i mleczek.

Profesjonalne produkty przydatne do czyszczenia i konserwacji nagrobków oraz blatów kuchennych

Na rynku dostępnych jest wiele środków do pielęgnacji i czyszczenia nagrobków. Naszym klientom polecamy sprawdzone produkty firmy Akemi, których działania i skuteczności jesteśmy pewni.


GRANITY

Środki ostrożności i zasady konserwowania:

  • Nawet najlepiej wypolerowany i błyszczący blat kuchenny należy przed użytkowaniem zaimpregnować specjalnym impregnatem do blatów granitowych, co pozwoli na utrzymanie wyjątkowego wyglądu na długie lata.
  • Poddanie procesowi impregnacji powinno być regularne.
  • Granitowe blaty kuchenne mimo, że są wykonane z tak doskonałego materiału wymagają odpowiedniego użytkowania. Mamy tu na myśli przede wszystkim zwracanie uwagi na podstawowe zasady i nawyki, które raz wykształcone pozwolą nam uniknąć ewentualnych uszkodzeń - niezależnie od materiału z jakiego będą wykonane - granitu, marmuru czy i innego kamienia. Do takich czynności należy np. unikanie przesuwania garnków po powierzchni oraz unikanie krojenia produktów bezpośrednio na blacie bez używania specjalnej deski. Zwracając uwagę na tak podstawowe czynności sprawimy, że nasze blaty będą piękne przez wiele lat.
  • Pamiętajmy, że blaty kuchenne nie są przeznaczone do szatkowania warzyw i krojenia mięsa. Przy częstym wykonywaniu tych czynności bezpośrednio na powierzchni blatów możliwe jest uwidocznienie niechcianych zmian i zarysowań.
  • Warto też uważać aby na granitowych blatach kuchennych długotrwale nie zalegały ciecze o kwaśnych odczynach typu sok czy ocet, gdyż powierzchnia w miejscach zalegania może się stać matowa i będzie wymagała ponownej impregnacji lub szlifowania.

MARMURY

  • Marmur jest wapieniem. Oznacza to, że wszystkie kwasy atakując ten kamień - wytrawią go. Uszkodzenie to widoczne będzie zwłaszcza przy powierzchniach polerowanych, na których powstaną matowe plamy. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest polerowanie maszynowe.
  • Należy zapobiegać rozlaniu na wypolerowanej powierzchni marmuru substancji zawierających kwasy, takich jak wino, soki owocowe, cola czy sok z cytryny.
  • Podczas czyszczenia powierzchni marmuru należy unikać środków czyszczących zawierających kwasy. Nie należy używać druciaków spiralnych czy proszku do szorowania, które powodują rysy.
  • W części blatu narażonej na plamy konieczna jest impregnacja, a potem regularna pielęgnacja specjalistycznymi środkami przeznaczonymi do kamieni naturalnych.
  • Marmur i granit są produktami naturalnymi o nieregularnej kolorystyce, dlatego wszelakie różnice w barwie nie są powodem reklamacji.

KONGLOMERATY KWARCOWE

Odporność na wybrane produkty:

  • Wybielacze: niezalecane
    Uwaga! Jeżeli wybielacz pozostanie na powierzchni dłużej niż 1 godzinę, może pozostawić matową plamę.
  • Zasadowe produkty czyszczące pH12: niezalecane
    Uwaga! Jeżeli produkty takie pozostaną na powierzchni dłużej niż 12 godzin, mogą pozostawić matową plamę.
  • Trichloroetylen: można stosować do usuwania plam
    Po zastosowaniu środek należy spłukać z powierzchni wodą.

Środki ostrożności:

  • nie należy umieszczać produktów kwarcowych w miejscach narażonych na działanie światła słonecznego lub w pobliżu lamp UV,
  • na powierzchniach kwarcowych nie należy stawiać bardzo gorących przedmiotów (zdjętych z ognia),
  • nie należy używać wodoodpornych produktów do zwiększania połysku.
  • żywica poliestrowa może ulec uszkodzeniu przy dłuższym kontakcie z produktami zasadowymi. Powinno się unikać stosowania klejów i środków do pielęgnacji o pH powyżej 6 oraz pozostawienia takich substancji na powierzchni płyty.
  • wybielacze lub rozpuszczalniki powodują uszkodzenie powierzchni kwarcowych. Należy je niezwłocznie spłukać wodą. Nie należy używać produktów zawierających chlor. Powierzchni kwarcowe zarówno na podłogach jak i blatach nie powinny być polerowane. Na powierzchniach kwarcowych nie należy stosować substancji rozpuszczających tłuszcze. Konglomeraty muszą być oddalone od źródeł ciepła takich jak kominki czy urządzenia do smażenia na głębokim tłuszczu.

Zachęcamy do składania zamówień - osobiście w siedzibie naszej firmy w Hażlachu koło Cieszyna (jesteśmy 200m za rondem – kierunek Katowice), w oddziale w Cisownicy lub telefonicznie pod nr tel. +48 33 8567377. Zapraszamy!